توصیه می‌کنیم حتما قوانین مسابقات را در ادامه به‌طور کامل مطالعه فرمایید، درصورت هرگونه تخلف، مسئولیت برعهده بازیکن خاطی بوده و فرض بر این است که با مطالعه تمامی قوانین پا به مسابقه گذاشته است.

قوانین کلی

– تاریخ و مهلت ثبت نام، تاریخ شروع مسابقات، جوایز و … پیش از شروع رسمی مسابقات، ازطریق وبسایت و کانال رسمی ما اعلام خواهد شد و هرگونه اخباری در هر سایت و کانال دیگر مورد تایید ما نیست. دقت کنید که بعد از اتمام مهلت معین شده، ثبت نامی انجام نخواهد شد مگر اینکه ازطریق کانال رسمی ما به آدرس … زمان ثبت نام تمدید شود.

هزینه ثبت نام در جام های مختلف معمولا بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود که قبل از شروع جام به‌طور دقیق اعلام می‌شود.

– نحوه برگرازی و مراحل(حذفی و گروهی) جام پیش رو قبل از ثبت نام اعلام خواهد شد.

– دوستانی که تمایل به شرکت در مسابقات لیگ دارند موظفند که قبل از شروع مسابقات، وقت‌های آزاد خود را ازطریق صفحۀ مربوطه در سایت اعلام کنند و وبسایت sps4competition هم موظف است بازی‌های دوستان را در همان ساعت‌های اعلام‌شده برگزار کند، مگر با هماهنگی دو بازیکن. شایان ذکر است که شرکت‌کنندگان حداقل باید ۶۰ ساعت وقت آزاد خود (جهت هماهنگی هرچه بهتر) در هفته اعلام کنند.

– ضبط فیلم کامل بازی برای ارائه به داوران(درصورت اعتراض به تخلف حریف) کاملا ضروری است! هرگونه اعتراض و یا درخواست تبرئه حتما باید با مدرک و فیلم معتبر همراه باشد! توجه داشته باشید که در غیر اینصورت اعتراض مورد بررسی قرار نخواهد گرفت! پس حتما از بازی خود فیلم و عکس تهیه کنید و حداقل تا ۲۴ ساعت نزد خود نگه دارید!

 هردو بازیکن بهتر است ضبط فیلم را ازقبل از ورود به بازی شروع کنند و حتما از تنظیمات دفاع تاکتیکال(در بخش تنظیمات دسته یا درواقع همان کنترلر) پیش از ورود به بازی فیلم بگیرند که درصورتی که اعتراض حریف به دفاع آنها بود و داوران دفاع وی را لگسی تشخیص دادند، برای تبرئه و برگشتن رای بتوانند با ارائۀ فیلم اقدام کنند که غیر از این، هیچ راهی برای برگشتن رای داوران در این مورد وجود نخواهد داشت(درصورت درخواست داوران، حتی ممکن است برای برگشتن رای، فیلم کامل بازی نیز لازم شود). (جدید)

– اتفاقاتی مثل قطعی یا افت اینترنت سراسری، انتشار آپدیت کنسول و مشکلات پیش‌بینی‌نشده دیگر، تنها درصورت اعلام رسمی ما (سایت یا کانال) موجب به تعویق‌افتادن تمامی مسابقات خواهد شد.

به‌جز مسابقات آلتیمیت، سایر مسابقات در محیط آنلاین فرندلیONLINE FRIENDLY برگزار می‌شود و درصورت تخلف این بند، نتیجه ثبت نخواهد شد.

– پس از واریز وجه فرد امکان انصراف وجود ندارد بنابراین درصورت عدم حضور بازیکن، مبلغ واریز شده برگشت داده نمی‌شود.

– در صورت مشاهده هرگونه تخلف حریف، با دوبار فشردن سریع دکمۀ share (و یا تصویر واضح از تلویزیون با دوربین موبایل) از تصویر تخلف فیلم گرفته (و یا اگر می‌توان تخلف را با عکس اثبات کرد، با یک بار فشردن و ۲ ثانیه نگه داشتن دکمه share عکس بگیرید) و ازطریق تلگرام گزارش دهید. در صورت عدم گزارش و ثبت نتیجه، امکان تغییر وجود نخواهد داشت و همانطور که گفته شد مسئولیت باخت به‌عهده خودتان خواهد بود. توجه داشته باشید برای متوقف کردن ضبط فیلم نیز باید دوباره دکمۀ share را دو بار سریع فشار دهید.

– در تمامی جام‌ها، در مرحله گروهی، ملاک اصلی پس از امتیاز، تفاضل گل بوده و بعد از آن، گل زده، گل خورده و در آخر بازی رودررو است. اگر تمامی موارد عیناً یکسان بود، یک بازی دیگر بینشان برگزار شده و درصورت تساوی، مجددا بازی دیگر و … .

* تبصره: مگر اینکه قبل از جام مشخصا اعلام شود که اولویت به‌گونۀ دیگری است.

– بازیکنانی که در لیگ‌ها و جام‌های ما شرکت می‌کنند به هیچ وجه حق تبلیغات(حتی در pv) را نخواهند داشت. اگر بازیکنانی که ازطرف بازیکن دیگری، تبلیغات برای آنها ارسال شده است، این مورد را به ادمین برگزارکننده آن مسابقات اطلاع دهند، ۱ امتیاز مثبت در رنکینگ خواهند گرفت. ضمن اینکه با کسانی که تبلیغات انجام داده‌اند، طبق قوانینی که در بخش تخلف‌ها اشاره شده، برخورد خواهد شد.

در یک دورۀ مسابقات، برای هر بازیکن حداکثر تا ۳ بار اشتباه(یعنی پس از بررسی، رای به طرف مقابل داده شود) در اعتراض(در کل آن دوره) مجاز خواهد بود و پس از آن به اعتراضات بعدی وی رسیدگی نخواهد شد؛ پس لطفا تا وقتی تقریباً از تخلف حریف مطمئن نشدید اقدام به اعتراض نکنید.(جدید)

 

قوانین پیش از بازی

– حتما قبل از ثبت نام شرایط را مطالعه کنید و در مورد نحوه بازی آنلاین، آموزش وصل کردن کنسول به نت و اطلاعات کسب کنید که در صورت ثبت نام و بعد انصراف شما پولی برگشت داده نخواهد شد !!

– هر دو بازیکن قبل از شروع مسابقات وظیفه دارند طبق آموزش موجود در سایت اقدام به OPEN کردن NAT Type مودم کنند. این عمل جهت پیشگیری از مشکلات اتصال بازیکنان به شبکه لایو است. درصورتی که بازی به‌دلیل مشکل اینوایت انجام نشود، لزوما بازیکنی که نت‌تایپ ۳ دارد بازنده نخواهد بود و طبق قوانین و رای داوران برخورد خواهد شد(هرچند ممکن است که رای داوران بسته به شرایط به همان بازیکنی داده شود که نت‌تایپِ بدونِ مشکل را دارد).

– معمولاً هماهنگی زمان دقیق بازی در جام‌های مخلف، به‌عهدۀ دو بازیکن و با توافق آنهاست(البته در بازۀ زمانی قانونی که ازطرف ما قبلاً اعلام شده است). درصورتی که حداقل ۵ – ۶ ساعت قبل از زمان توافق، هماهنگی بین دو بازیکن انجام شده باشد و یکی از آنها در زمان هماهنگ‌شده حاضر نشود(به‌شرط اینکه بازیکن حاضر، در زمان توافق‌شده دوباره برای حریفش پیام بگذارد و جوابی نگیرد)؛ بازیکن حاضر دو انتخاب خواهد داشت: ۱. اعلام نتیجه ۳ بر ۰ به نفع خودش؛ ۲. هماهنگی با حریف برای به‌تعویق انداختن بازی.

– عزیزانی که مشکل کانکشن و دارند حتما قبل از شروع بازی بررسی کنند و حداقل دو ساعت قبل از بازی هم به ما و هم به بازیکن مقابل اطلاع دهند. در صورتی که دقیقا در زمان شروع بازی متوجه شده و نتوانند وارد بازی شوند، به‌عنوان ترک زمین تلقی خواهد شد(مگر با توافق با طرف مقابل) و البته پول ایشان برگشت داده نخواهد شد.

– پیشنهاد می‌شود در مرحله حذفی، قبل از بازی ID تیم حریف و در مراحل گروهی ID تمامی حریف‌های گروه را بررسی و ADD کنید که تا بازی در زمان اعلام شده بدون تأخیر انجام شود. به دلیل اهمیت برگزاری منظم مسابقات، تا جایی که می‌توانید تاریخ و ساعت بازی را تغییر ندهید. اما با توافق طرفین و با اطلاع برگزارکننده، حداکثر تا آخرین ساعت مجاز(بسته به نوع مسابقات، در اینجا منظور پایان زمان مجاز یک مرحله یا یک دوره و یا … است) تغییر داد.

– بازی‌ها باید در قسمت Online Friendly برگزار شوند و زمان بازی نیز روی ۶ دقیقه تنظیم شود. توجه داشته باشید آنلاین اسکواد(مگر با توافق طرفین که در اینصورت بعد از بازی اعتراضی وارد نیست) نیز باید فعال باشد.

تمامی بازی ها باید در هوای صاف (Clear) انجام شود تا در نتیجه بازی شبهه‌ای نباشد(مگر با توافق طرفین که در اینصورت بعد از بازی اعتراضی وارد نیست).

– کاستوم فورمیشن و دفاع legacy در هیچ‌یک از مسابقات مجاز نیست و درصورت چنین اتفاقی براساس رای داوران برخورد خواهد شد.

– درصورتی که بازی‌ها در زمان مجاز انجام نشوند(به‌عنوان مثال، بازی رفت لیگ فقط در هفتۀ اول هر دوره مجاز است) و هیچ‌یک از بازیکنان برای هماهنگی اقدامی نکرده باشد، نتیجه بازی “انجام‌نشده” تلقی شده و هیچ‌یک از دو طرف امتیازی نمی‌گیرند و این مسئله قابل تغییر نخواهد بود.

– برداشتن هر تیمی آزاد بوده و شرکت کنندگان می‌توانند در هر بازی از یک تیم متفاوت استفاده کنند.

– در مسابقات مختلف، بازیکنان به قید قرعه با هم روبرو خواهند شد. شما باید حریفتان را پیش از آغاز بازی به لیست دوستانتان اضافه کنید. (Add Friend) بازیکنان در طول بازی مجازند درصورت تمایل در یک پارتی چت(جهت ارسال و دریافت اینوایت) باشند.

  

قوانین بازی

اگر به هر دلیلی در حین بازی ارتباط قطع شد، دو بازیکن موظفند بلافاصله یک مسابقه دیگر با همان تیم‌های بازی قبلی برگزار کنند، با این تفاوت که نتیجه و زمان باقیمانده بازی قبلی را در نظر بگیرند. برای مثال اگر بازی دو بازیکن A و B در دقیقه ۶۵ و با نتیجه ۲-۱ قطع شود، فقط ۴۰ دقیقه از بازی دوم(شامل ۳۵ دقیقه باقیمانده و ۵ دقیقه وقت تلف‌شده فرضی) را باید انجام دهند و مجموع نتیجه دو بازی را به‌عنوان نتیجه نهایی گزارش دهند. درصورتی که پس از بازی اول، یکی از دو طرف تا حداکثر ۱۰ دقیقه برای بازی دوم(ادامه بازی) حضور نیابد، به‌عنوان ترک زمین در نظر گرفته خواهد شد و مطابق قوانین فوتبال واقعی نتیجه ثبت می‌شود.

در صورتی که در جریان بازی یکی از طرفین اخراجی داده باشد و ارتباط قطع شود، در بازی دوم(که ادامه بازی اول است)، باید بلافاصله در ابتدای بازیِ تکمیلی با تکل از پشت(با همان بازیکنی که اخراج شده بود) اخراجی بدهد(البته با استناد به مدرک ارسالی حریفش از کارت قرمز) و بعد از آن، بازی دنبال شود.

– توجه کنید که در زمان‌‌هایی که طبق قوانین و یا رای داوران، رای به تکرار بازی داده شود، دیگر اخراجی‌ها و اتفاقات بازی اول تاثیرگذار نخواهند بود(درواقع اینطور فرض کنید که بازی اول کلا انجام نشده است).

– دوباره تاکید می‌کنیم ضبط فیلم کامل بازی برای ارائه به داوران(درصورت اعتراض به تخلف حریف) کاملا ضروری است!

– درصورت وجود لگ زیاد و یا هر نقض قانون حریف که از ابتدای بازی مشخص باشد، به محض اینکه متوجه شدید، تا حداکثر، قبل از دقیقه ۱۵ نیمه اول و در شرایطی که نتیجه به‌نفع حریف نباشد، باید از بازی left دهید. بازی با هماهنگی طرفین و با اطلاع مدیر مسابقات، در یک زمان دیگر دوباره تکرار خواهد شد. درصورتی که دوباره مشکل وجود داشت، هر دو طرف موظفند براساس رای داده‌شده عمل کنند. در صورتی که شرایط ذکرشده در این بند برای ترک بازی رعایت نشده باشد، بازی باید تا پایان ادامه پیدا کند و درصورت تخلف، ترک زمین محسوب می‌شود.(جدید)

– درصورتی که یک بازیکن به دفاع legacy حریفش شک کرد، بهتر است که توپ را در اختیار خود نگه داشته و از حریف بخواهد با زدن دکمۀ مربع، اصطلاحا استندینگ‌تکل(تکل ایستاده) بزند و حریفش هم در این صورت موظف است که درخواست وی را اجرا کند. در غیر اینصورت شخصی که دفاعش لگسی تشخیص داده شده حق اعتراض نخواهد داشت(مگر با ارائه فیلم کامل بازی، ازجمله تنظیمات دسته)(جدید)

– درصورتی که بازیکنی احساس کرد طرف مقابل یکی از قوانین را نقض کرده است(به‌عنوان مثال، کاستوم فورمیشن، دفاع لگسی و …) فقط در حالتی که قبل از دقیقه ۱۵ باشد و از حریفش (در نتیجۀ آن بازی تا آن لحظه) عقب نباشد، اجازه دارد با مدرک(اجباری) از تخلف حریف نسبت به ترک زمین اقدام کند اما در هر شرایطی وقتی جریان بازی از دقیقه ۱۵ رد شد، به‌هیچ وجه هیچ بازیکنی حق ترک زمین را نداشته و در پایان بازی باید با ارسال مدرک مرتبط نسبت به تخلف حریف اعتراض کند تا بررسی شود(در غیر اینصورت بسته به شرایط حتی ممکن است اقدام بازیکن معترض، به‌عنوان ترک زمین درنظر گرفته شده و وی بازنده اعلام شود)

 

قوانین پس از بازی

– پس از اتمام هر بازی طرفین موظفند تا سریعا نتیجه را در گروه تلگرام مربوط به مسابقات‌شان و دقیقا طبق الگوی اعلام‌شده به مدیر مسابقات اطلاع دهند. لطفا این کار را دقایقی بعد از اتمام بازی انجام دهید تا مشکلی رخ ندهد. اگر به‌هر دلیلی فقط یکی از طرفین در پایان بازی نتیجه را اعلام کرد و طرف دیگر حداکثر تا قرارگرفتن نتیجه روی سایت ادعایی درمورد نتیجه متفاوت نکرد، نتیجه مطابق ادعای نفر اول ثبت شده و قابل تغییر نخواهد بود حتی درصورتی که اشتباه گزارش شده باشد، پس لطفا همکاری لازم را داشته باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

– لازم است هر دو بازیکن در پایان هر بازی، از صفحه نتیجه اسکرین شات واضح تهیه کنند تا درصورتی که طرف مقابل نتیجه را متفاوت اعلام کرد، بتوانند گفته‌شان را اثبات کنند. درصورتی که هریک از طرفین بخواهد نتیجه را متفاوت از آنچه واقعا اتفاق افتاده اعلام کند، جریمه آن، بسته به شرایط می‌تواند ثبت نتیجه باخت سنگین‌تر، یا محرومیت از ادامه آن جام، و یا حتی محرومیت از مسابقات بعدی و امتیاز منفی در رنکینگ باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود از هر بازی تا ثبت نتیجه قطعی آن، فیلم ویدیویی نیز ذخیره داشته باشید تا درصورت نیاز به قضاوت‌های بعدی، بتوانیم به آن رجوع کنیم.

– درمورد بازی‌هایی که انجام نشوند(به‌دلیل مشکل اینوایت) دقت کنید که بازی ۲ بر ۰ به نفع فردی خواهد بود که در پایان مسابقات، تعداد بازی انجام‌نشدۀ کمتری دارد؛ درصورت تعداد برابر بازی انجام‌نشده (به‌دلیل مشکل اینوایت) بازی صفر صفر تلقی می‌شود.(ولی درصورت وجود چنین مشکلی بازیکنان موظفند همانند الگوی اعلام نتیجه، نتیجه بازی خود را در زمان مجاز “مشکل اینوایت” اعلام کنند؛ در غیر اینصورت بازی “انجام‌نشده” تلقی می‌شود و هیچ‌یک از دو بازیکن امتیازی نمی‌گیرند. درصورت حضور در مرحله حذفی اولویت با فردی است که نت‌تایپ ۲ دارد، اگر هردو نت‌تایپ ۲ داشتند، طبق توافق دو بازیکن با برگزارکننده، یا یکی از آنها به قید قرعه صعود می‌کنند و یا تصمیم دیگری اتخاذ می‌شود.

قوانین اختصاصی لیگ و یا جام‌های دیگر

– در لیگ(که در دو هفته برگزار می‌شود)، بازی‌های دور رفت فقط در هفتۀ اول مجاز بوده و بازی‌های برگشت در هفتۀ دوم؛ بنابراین درصورت عدم رعایت این بند، بازی “انجام‌نشده” تلقی می‌شود.

– در هر جامی، اگر دو بازیکن در مرحله گروهی بازی‌شان طبق زمان قانونی انجام نشود و هیچ‌یک از دو طرف برای هماهنگی به‌موقع اقدامی نکرده باشد، نتیجه “انجام‌نشده” تلقی خواهد شد و اگر این اتفاق در مرحلۀ حذفی بیفتد، هر دو بازیکن از جام کنار گذاشته خواهند شد.

– در مراحل حذفی، اگر بازی بین دو بازیکن به‌دلیل مشکل اینوایت انجام نشود، با توافق دو طرف و مشورت با ادمین، نتیجۀ آن بازی تعیین خواهد شد.

– در مراحل حذفی جام‌های مختلف که بین دو بازیکن قرار بر رقابت در دو بازی رفت و برگشت است؛ درصورت تساوی در مجموع دو بازی، دوطرف باید مجددا با یکدیگر بازی ترتیب دهند و نتیجه این بازی مشخص‌کنندۀ فردی خواهد بود که به مرحلۀ بعدی صعود می‌کند.

تخلفات و جریمه آنها

۱ هرگونه فحاشی قبل، در حین و یا بعد از بازی به بازیکن حریف = ۱ گل به‌نفع حریف، کسر ۰ تا ۳ امتیاز در لیگ همان دوره(یا گروه؛ اگر جام در مرحله گروهی باشد) و کسر ۰ تا ۲ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۲ هرگونه تحقیر و تمسخر سبک و نوع بازی حریف(به‌شرطی که داوران آن را به‌‌عنوان کُری‌های رایج تشخیص ندهند) = دفعه اول اخطار، دفعه دوم ۱ گل به‌نفع حریف، کسر ۰ تا ۳ امتیاز در لیگ همان دوره(یا گروه؛ اگر جام در مرحله گروهی باشد) و کسر ۰ تا ۲ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۳ بی احترامی به داوران و سایت = کسر ۳ امتیاز در مرحله گروهی(یا لیگ)، و در مرحله حذفی ثبت باخت ۳ بر ۰ به نفع حریف؛ و کسر ۰ تا ۲ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۴ بی احترامی و فحاشی نسبت به رای داوران = کسر ۳ امتیاز در مرحله گروهی(یا لیگ)، و در مرحله حذفی ثبت باخت ۳ بر ۰ به نفع حریف؛ و کسر ۰ تا ۲ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۵ ارسال و گزارش نتیجه اشتباه و دروغین و هرگونه فریب داوران = بسته به شرایط، کسر ۰ تا ۶ امتیاز در گروه(یا لیگ)، یا حذف از همان جام یا محرومیت از جام بعدی و کسر ۰ تا ۵ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۶ استفاده از راه های ناجوانمردانه مانند اطلاع ندادن به مدیر در صورت آنلاین بودن حریف و هماهنگ نکردن و برای کسب امتیاز = بسته به شرایط، کسر ۰ تا ۶ امتیاز در گروه(یا لیگ)، یا حذف از همان جام یا محرومیت از جام بعدی و کسر ۰ تا ۵ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۷  ایجاد اخلال در کانکشن(همچنین ۲ بار قطعی ارتباط ازطرف یک بازیکن/ حتی بصورت غیرعمد؛ مگراینکه حریف از این مسئله چشم‌پوشی کند) = ۱ گل به نفع حریف یا اعلام باخت بازیکن (بسته به تشخیص داوران)

۸ دادن اکانت خود به شخص دیگری = حذف از جام و کسر ۰ تا ۶ امتیاز در رنکینگ(بسته به تشخیص داوران)

۹- زیر پا گذاشتن قوانین(مانند اسکوادتایپ کاستوم، یا کاستوم فورمیشن، یا …) = حداقل تکرار بازی، حداکثر حذف از جام و یا امتیاز منفی در رنکینگ

۱۰- استفاده از روش‌های ناجوانمردانه برای کسب امتیاز یا برد و صعود در بازی(مانند اتلاف وقت و …) = حداقل جریمه، تکرار بازی، حداکثر حذف بازیکن از جام(بسته به تشخیص داوران؛ بازیکن معترض حتما باید برای ادعای خود فیلم ارائه کند، مثل سایر اعتراضات)

۱۱- هرگونه تبلیغات(اگر درباره برگزارکننده‌های مسابقات فیفا، نباشد) = حداقل جریمه کسر امتیاز در همان جام، حداکثر حذف از جام و یا امتیاز منفی در رنکینگ

۱۲- هرگونه تبلیغات(در ارتباط با مسابقات دیگری که ارتباطی با ps4competitions ندارد) = حداقل جریمه، حذف از جام و حداکثر جریمه اجازه‌ندادن به بازیکن برای ثبت نام در چندین جام بعدی

۱۳- با هرگونه تخلف دیگری که پیشبینی نشده است، براساس رای داوران برخورد خواهد شد.

حرف آخر

– تمامی مسابقه دهندگان موظف‌اند که همواره قوانین به‌روز را مطالعه کنند و درصورت ابهام سوالشان را ازطریق تلگرام مطرح کنند. در صورت تخلف بازیکن بهانه “خبر نداشتن” مورد قبول نیست و مسئولیت کامل عواقب آن به‌عهده خود بازیکن است.

– توجه داشته باشید که فعلا مسابقات مختص PS4 بوده و دوستانی که با کنسول‌های دیگر یا PC بازی می‌کنند در مسابقات ثبت نام نکنند. امکان بازگشت وجه وجود نخواهد داشت و عواقب آن بر عهده خود شرکت‌کننده است.

– چنانچه یوزری ثبت نام کرد و بنا به هر دلیلی با فردی دچار مشکل و شد چه در حین ثبت نام و چه از قبل و درخواست انصراف بدهد پول وی به هیچ عنوان برگشت داده نخواهد شد، بنابراین مشکلات شخصی و خودتان را به مسابقات ربط ندهید که عواقب بدی برایتان خواهد داشت.

– جوایز نقدی هر جام می‌تواند از وجه ثبت نام دوستان شرکت‌کننده تامین شود و یا ازطرف ما اهدا شود.